Centrum leczenia żylaków
Leczenie hemoroidów
Proktologia

Leczenie
hemoroidów
metodą
skleroterapii

Hemoroidy 2-go stopnia, w niektórych przypadkach także 3-go stopnia, leczymy metodą skleroterapii.

Zabieg leczenia hemoroidów metodą skleroterapii nie wymaga hospitalizacji. Pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu.

Hemoroidy metodą skleroterapii

Chorobę hemoroidalną 2-go stopnia, w niektórych przypadkach także 3-go stopnia, leczymy metodą skleroterapii. Skleroterapia jest alternatywą dla gumkowania hemoroidów (metoda Barrona) czy usuwania ich za pomocą laseroterapii.

Metoda sklerpoterapii jest metodą małoinwazyjną, polega na podaniu środka obliterującego u podstawy guzka. Celowo wywołany stan zapalny w naczyniu prowadzi do obkurczenia guzka i w konsekwencji do jego zwłóknienia.

Skuteczność skleroterapii w leczeniu choroby hemoroidalnej ocenia się na ok. 90%. U większości pacjentów efekty utrzymują się przynajmniej przez kilka lat.

Wskazania do zabiegu leczenia hemoroidów metodą skleroterapii

Wskazaniem do leczenia hemoroidów metodą skleroterapii jest choroba hemoroidalna w I i II stopniu zaawansowania, w niektórych przypadkach także w III stopniu zaawansowania.

Przygotowanie do zabiegu leczenia hemoroidów metodą skleroterapii

Zabieg skleroterapii hemoroidów nie wymaga specjalnego przygotowania, szczególnie nie powinno się wykonywać lewatywy przed leczeniem. Na 8 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania pokarmów stałych, a z płynów 4 godziny przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu skleroterapii

Zabieg skleroterapii nie wymaga znieczulenia, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa ok. 20 minut, czas trwania zabiegu zależy od liczby zmian, które mają zostać ostrzyknięte.

W trakcie zabiegu do zmienionych chorobowo miejsc lekarz wstrzykuje sklerozant, który powoduje obkurczenie ścian naczyń, ich zamknięcie, a w konsekwencji zanik żylaków odbytu.

Sam zabieg skleroterapii nie powoduje silnego dyskomfortu. Bezpośrednio po ostrzyknięciu, może pojawić się pieczenie, które związane jest z działaniem sklerozantu.

Zabieg może wymagać serii powtórzeń. Ryzyko powikłań po zabiegowych jest znikome. Powikłaniem po zabiegu skleroterapii może być wstrząs uczuleniowy na wstrzykiwany preparat, zapalenie żył, zakrzepica.

Zalecenia po zabiegu leczenia hemoroidów metodą skleroterapii

W pierwszych dniach po skleroterapii zaleca się odpoczynek, a także wizytę kontrolną w celu sprawdzenia postępów procesu gojenia. Proces zamykania trwa zwykle 3-4 tygodnie, a proces wchłaniania do pół roku.

Później pacjent powinien przestrzegać zasad profilaktyki choroby hemoroidalnej, czyli odpowiedniej diety (zapobieganie zaparciom), zapewnienia sobie dawki ruchu, stosowania dobrych nawyków toaletowych oraz unikania ćwiczeń czy czynności fizycznych związanych ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.

Powyższe informacje nie są poradą lekarską, szczegółowe zalecenia pacjent otrzymuje od lekarza wykonującego zabieg.

Przeciwwskazania do skleroterapii hemoroidów

Cennik

Cena zabiegu skleroterapii hemoroidów

konsultacja do zabiegu skleroterapii 250 zł badanie rektoskopowe 280 zł zabieg skleroterapii 700 zł
Umów konsultację do zabiegu

Skleroterapia hemoroidów

Leczenie hemoroidów dr Jarosław Cywiński.
Zabiegi skleroterapii hemoroidów wykonuje dr n. med. Jarosław Cywiński, specjalista chirurgii ogólnej, proktolog.
Dr n. med. Jarosław Cywiński wykonuje także badania rektoskopowe, zabiegi leczenia hemoroidów bezoperacyjną metodą Barrona (tzw. gumkowanie hemoroidów), zabiegi leczenia hemoroidów laserem, oraz falami radiowymi.

Na konsultację do dr n. med. Jarosława Cywińskiego można umówić się przez system rezerwacji online lub telefonicznie.

Umawiając wizytę konsultacyjną z badaniem rektoskopowym należy skontaktować się z rejestracją telefonicznie w celu uzyskania informacji na temat przygotowania się do badania.

Na temat