Hemoroidy metodą skleroterapii

Skleroterapia hemoroidów jest metodą małoinwazyjną. Metoda ta polega na podaniu do podstawy guzka środka obliterującego, który powoduje obkurczenie ścian naczyń i w konsekwencji jego zwłóknienie.

Dowiedz się więcej

Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg leczenia hemoroidów metodą skleroterapii wykonuje lekarz proktolog. Proktolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytnicy, kanału odbytu, odbytu.

Umów konsultację do zabiegu

Leczenie hemoroidów metodą skleroterapii

Chorobę hemoroidalną 2-go stopnia, w niektórych przypadkach także 3-go stopnia, leczymy metodą skleroterapii. Skleroterapia jest alternatywą dla gumkowania hemoroidów (metoda Barrona) czy usuwania ich za pomocą laseroterapii. Metoda sklerpoterapii jest metodą małoinwazyjną, polega na podaniu środka obliterującego u podstawy guzka. Celowo wywołany stan zapalny w naczyniu prowadzi do obkurczenia guzka i w konsekwencji do jego zwłóknienia. Skuteczność skleroterapii w leczeniu choroby hemoroidalnej ocenia się na ok. 90%, a u większości pacjentów efekty utrzymują się przynajmniej przez kilka lat.

Wskazania do zabiegu leczenia hemoroidów metodą skleroterapii

Wskazaniem do leczenia hemoroidów metodą skleroterapii jest choroba hemoroidalna w I i II stopniu zaawansowania, w niektórych przypadkach także w III stopniu zaawansowania.

Przed zabiegiem skleroterapii

Przed zabiegiem skleroterapii pacjent musi zgłosić się na konsultację do lekarza proktologa, w celu kwalifikacji do zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu skleroterapii

Zabieg skleroterapii hemoroidów nie wymaga specjalnego przygotowania, szczególnie nie powinno się wykonywać lewatywy przed leczeniem. Na 8 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania pokarmów stałych, a z płynów 4 godziny przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu skleroterapii

Zabieg skleroterapii nie wymaga znieczulenia, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa ok. 20 minut, czas trwania zabiegu zależy od liczby zmian, które mają zostać ostrzyknięte.

W trakcie zabiegu do zmienionych chorobowo miejsc lekarz wstrzykuje sklerozant, który powoduje obkurczenie ścian naczyń, ich zamknięcie, a w konsekwencji zanik żylaków odbytu.

Sam zabieg skleroterapii nie powoduje silnego dyskomfortu. Bezpośrednio po ostrzyknięciu, może pojawić się pieczenie, które związane jest z działanie sklerozantu.

Zabieg może wymagać serii powtórzeń. Ryzyko powikłań po zabiegowych jest znikome. Powikłaniem może być wstrząs uczuleniowy na wstrzykiwany preparat, zapalenie żył, zakrzepica.

Po zabiegu skleroterapii

W pierwszych dniach po skleroterapii zaleca się odpoczynek, a także wizytę kontrolną w celu sprawdzenia postępów procesu gojenia. Proces zamykania trwa zwykle 3-4 tygodnie, a proces wchłaniania do pół roku.

Później pacjent powinien przestrzegać zasad profilaktyki choroby hemoroidalnej, czyli odpowiedniej diety (zapobieganie zaparciom), zapewnienia sobie dawki ruchu, stosowania dobrych nawyków toaletowych oraz unikania ćwiczeń czy czynności fizycznych związanych ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.

Powyższe informacje nie są poradą leksrską, szczegółowe zalecenia pacjent otrzymuje od lekarza wykonującego zabieg.

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Lekarz wykonujący zabieg skleroterapii

W centrum Leczenia Żylaków VENOMED zabiegii skleroterapii hemoroidów wykonuje
dr n. med. Jarosław Cywiński - specjalista chirurg, proktolog

Cennik