Wskazania do zabiegu leczenia hemoroidów metodą skleroterapii
Wskazaniem do leczenia hemoroidów metodą skleroterapii jest choroba hemoroidalna w I i II stopniu zaawansowania, w niektórych przypadkach także w III stopniu zaawansowania.
Przed zabiegiem skleroterapii
Przed zabiegiem skleroterapii pacjent musi zgłosić się na konsultację do lekarza proktologa, w celu kwalifikacji do zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu skleroterapii
Zabieg skleroterapii hemoroidów nie wymaga specjalnego przygotowania, szczególnie nie powinno się wykonywać lewatywy przed leczeniem. Na 8 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania pokarmów stałych, a z płynów 4 godziny przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu skleroterapii
Zabieg skleroterapii nie wymaga znieczulenia, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa ok. 20 minut, czas trwania zabiegu zależy od liczby zmian, które mają zostać ostrzyknięte.
W trakcie zabiegu do zmienionych chorobowo miejsc lekarz wstrzykuje sklerozant, który powoduje obkurczenie ścian naczyń, ich zamknięcie, a w konsekwencji zanik żylaków odbytu.
Sam zabieg skleroterapii nie powoduje silnego dyskomfortu. Bezpośrednio po ostrzyknięciu, może pojawić się pieczenie, które związane jest z działanie sklerozantu.
Zabieg może wymagać serii powtórzeń. Ryzyko powikłań po zabiegowych jest znikome. Powikłaniem może być wstrząs uczuleniowy na wstrzykiwany preparat, zapalenie żył, zakrzepica.
Po zabiegu skleroterapii
W pierwszych dniach po skleroterapii zaleca się odpoczynek, a także wizytę kontrolną w celu sprawdzenia postępów procesu gojenia. Proces zamykania trwa zwykle 3-4 tygodnie, a proces wchłaniania do pół roku.
Później pacjent powinien przestrzegać zasad profilaktyki choroby hemoroidalnej, czyli odpowiedniej diety (zapobieganie zaparciom), zapewnienia sobie dawki ruchu, stosowania dobrych nawyków toaletowych oraz unikania ćwiczeń czy czynności fizycznych związanych ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.
Powyższe informacje nie są poradą leksrską, szczegółowe zalecenia pacjent otrzymuje od lekarza wykonującego zabieg.
Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii
- ciąża,
- karmienie piersią,
- zmiany hemoroidalne wyłaniające się poza obręb odbytu,
- nadwrażliwość na aetoksysklerol (środek oblierujący),
- stan zapalny skóry w obrębie miejsca wykonywania skleroterapii,
- zakrzepica kończyn dolnych,
- zatorowość płucna,
- nowotwory,
- wady serca,
- sepsa.
Lekarz wykonujący zabieg skleroterapii
W centrum Leczenia Żylaków VENOMED zabiegii skleroterapii hemoroidów wykonuje
dr n. med. Jarosław Cywiński - specjalista chirurg, proktolog
Cennik
- konsultacja do zabiegu skleroterapii - 230,00 zł
- cena zabiegu skleroterapii ok. 650 zł, cena zależy od rozległości zabiegu.