Skleroterapia to jedna z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianą obliterującą.
W celu umówienia się na zabieg skleroterapii wymagana jest wizyta konsultacyjna u lekarza, który będzie wykonywał zabieg.
W trakcie konsultacji lekarz wykonuje badanie USG Doppler Color. Wykonanie badania USG jest niezbędne w celu ocenienia wydolności zastawek żylnych i drożności układu głębokiego.
Pacjent na konsultację może także przyjść z własnym, aktualnym badaniem USG Doppler Color.
W trakcie wizyty konsultacyjnej ustalana jest metoda zabiegu, jego przybliżona cena. Dokładna cena zależy od ilości ampułek, które lekarz poda w trakcie wykonywania zabiegu.
W przypadku, gdy w trakcie badania USG Doppler Color, lekarz flebolog stwierdzi niewydolność żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej w pierwszej kolejności należy zamknąć te żyły, a następnie wykonać skleroterapię.
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianą obliterującą.
Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna.
Podczas zabiegu w miejscu podawania preparatu pacjent może odczuwać dyskomfort (pieczenie lub szczypanie).
Po zabiegu, na poddawaną zabiegowi nogę, lekarz zakłada opatrunki oraz pończochę uciskową. Pończocha uciskowa nie jest wliczona w cenę zabiegu skleroterapii (cena pończoch ok. 180 zł). Pacjent na zabieg może przyjść także z własną, prawidłowo dobraną, pończochą uciskową w II klasie ucisku (23-32 mmHg).
Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa od 30 do 60 minut.
Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii wymagany jest 30 minutowy spacer, który jest niezbędnym elementem prawidłowego postępowania pozabiegowego. Następnie należy powrócić do codziennych czynności.
Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem, zgrubienia oraz matting (drobna siateczka naczyń). Zmiany te ustępują samoistnie do sześciu miesięcy po zabiegu. Uzyskanie dobrego efektu wymaga często kilku zabiegów.
Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego przygotowania.Należy jednak pamiętać by dwa dni przed zabiegiem nie golić nóg (z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień), a w dniu zabiegu unikać smarowania nóg kremem lub balsamem (utrudnia to przyklejenie opatrunków).
Wskazany jest także luźny ubiór (po zabiegu zakładane są opatrunki oraz pończocha uciskowa).
Powyższe zalecenia nie stanowią porady lekarskiej.
Na zabieg skleroterapii można umówić się w rejestracji w dniu konsultacji lub w innym terminie telefonicznie
+48 531 799 995
+48 42 678 31 00
* Cena zabiegu skleroterapii nie zawiera ceny zakupu pończochy uciskowej, którą lekarz nakłada pacjentowi po zabiegu. Koszt zakupu pończoch 180 zł.
** Cena zabiegu zależy od ilości podanych ampułek (koszt podanie pierwszej ampułki 500 zł, kolejne ampułki 300 zł).
* Pacjent na konsultację musi przyjść z własnym badaniem USG Doppler Color.
01
Bardzo drobne żyłki tzw. teleangiektazje usuwamy wykonując zabieg mikroskleroterapii. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł.
Zabieg mikroskleroterapii lekarz może przeprowadzać przy użyciu specjalnych okularów powiększających lub/i specjalnego oświetlacza naczyniowego VEINLITE.
Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu. W niektórych przypadkach zabieg skleroterapii można uzupełnić laserem przezskórnym.
02
Metoda piankowej obliteracji Tessariego polega na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki.
Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i lepiej przylegając do ścian naczyń silniej na nie oddziałowuje.
Metodą tą można leczyć także większe żylaki.