Skleroterapia

Zabieg skleroterapii polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie.

Skleroterapia

Skleroterapia, to jedna z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianą obliterującą. Wybór środka obliterującego i jego stężenie zależy od wielkości zamykanych naczyń. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent po zabiegu wraca do wykonywania codziennych czynności. Cena zabiegu zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Metody skleroterapii

Jak umówić się na zabieg skleroterapii?

Na skleroterapię można umówić się po odbyciu konsultacji u lekarza, który zabieg będzie wykonywał. Nie dotyczy kontynuacji leczenia.

Jaki lekarz wykonuje zabieg skleroterapii?

W Centrum Leczenia Żylaków VENOMED zabiegi wykonuje dr Paweł Mrozowski, dr Marek Przybyszewski, dr n. med. Andrzej Witczak.

Jak przygotować się do skleroterapii?

Przed zabiegiem skleroterapii: dwa dni przed zabiegiem nie należy golić nóg, w dniu zabiegu nie smarować nóg balsamem, założyć luźne ubranie.

Wskazania do zabiegu skleroterapii

Skleroterapia szczególnie wskazana jest przy leczeniu:

  • żylaków nawrotowych, pierwotnych z wydolnym pniem żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej,
  • poszerzeń żylnych o typie venulektazji i teleangiektazji ("pajączki naczyniowe").

W przypadku, gdy w trakcie badania USG Doppler Color, lekarz flebolog stwierdzi niewydolność żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej w pierwszej kolejności należy zamknąć te żyły, a następnie wykonać skleroterapię.

Przed zabiegiem skleroterapii

W celu umówienia się na zabieg skleroterapii wymagana jest wizyta konsultacyjna u lekarza, który zabieg będzie wykonywał. W trakcie konsultacji lekarz wykonuje badanie USG Doppler Color. Wykonanie badania USG jest niezbędne w celu ocenienia wydolności zastawek żylnych i drożności układu głębokiego. Pacjent na konsultację może także przyjść z własnym badaniem USG Doppler Color.

W trakcie wizyty konsultacyjnej ustalana jest metoda zabiegu, jego przybliżona cena (dokładna cena zależy od ilości ampułek, które lekarz poda w trakcie wykonywania zabiegu) oraz termin.

Przygotowanie do zabiegu skleroterapii

Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać by dwa dni przed zabiegiem nie golić nóg (z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień), a w dniu zabiegu unikać smarowania nóg kremem lub balsamem (utrudnia to przyklejenie opatrunków). Wskazany jest także luźny ubiór (po zabiegu zakładane są opatrunki oraz pończocha uciskowa).

Pacjent na zabieg może przyjść z własną prawidłowo dobraną pończochą uciskową w II klasie ucisku (23-32 mmHg), nie jest to jednak wymagane. Pończocha uciskowa nie jest wliczona w cenę zabiegu skleroterapii.

Skleroterapia, przebieg zabiegu

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu płynu lub pianki obliterującej. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Po zabiegu na poddawaną zabiegowi nogę lekarz zakłada opatrunki oraz pończochę uciskową. Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół od 30 do 60 minut.

Podczas zabiegu w miejscu podawania preparatu pacjent może odczuwać dyskomfort (pieczenie lub szczypanie), szczególnie w miejscu licznych, drobnych teleangiektazji.

Po zabiegu wymagany jest 30 minutowy spacer, który jest niezbędnym elementem prawidłowego postępowania pozabiegowego. Następnie należy powrócić do codziennych czynności.

Zalecenia po zabiegu skleroterapii

  • przez okres 14 dni po zabiegu konieczne jest noszenie pończochy uciskowej, którą lekarz nałożył po zabiegu skleroterapii;
  • przez pierwsze 24 godziny po zabiegu nie należy zdejmować pończochy uciskowej;
  • dopiero po 24 godzinach należy zdjąć pończochę i usunąć opatrunki, po czym ponownie założyć pończochę i nie zdejmować jej przez kolejne 24 godziny;
  • w kolejnych dniach pończochę można zdejmować tylko na noc.

Powyższe zalecenia nie stanowią porady lekarskiej, są jedynie ogólną informacją dla pacjentów, którzy chcieliby się zdecydować na zabieg skleroterapii. Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje od lekarza indywidualne zalecenia pozabiegowe, zgodnie z którymi należy postępować.

Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem oraz zgrubienia w miejscu zamykanych żył. Przebarwienia ustępują samoistnie do sześciu miesięcy po zabiegu. Uzyskanie dobrego efektu wymaga często kilku zabiegów.

Metody skleroterapii

Opis stosowanych metod skleroterapii

Mikroskleroterapia

Bardzo drobne żyłki tzw. teleangiektazje usuwamy wykonując zabieg mikroskleroterapii. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł. Zabieg mikroskleroterapii lekarz może przeprowadzać przy użyciu specjalnych okularów powiększających lub/i specjalnego oświetlacza naczyniowego VEINLITE. Zabieg mikroskleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Przed zabiegiem lekarz wykonuje badanie Dopplerowskie w celu oceny wydolności zastawek oraz drożności układu głębokiego. Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem oraz matting (drobna siateczka naczyń). Zmiany te ustępują samoistnie do sześciu miesięcy po zabiegu. Po zabiegu na leczone miejsce lekarz nakłada opatrunek uciskowy oraz pończochę uciskową. Opatrunek uciskowy należy nosić przez 24 godziny, a pończochę uciskowa przez 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent przez minimum 30 minut musi spacerować. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu. W niektórych przypadkach zabieg skleroterapii można uzupełnić laserem przezskórnym.

Skleroterapia piankowa metodą Tessariego

Metoda piankowej obliteracji Tessariego polega na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki. Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i lepiej przylegając do ścian naczyń silniej na nie oddziałowuje. Metodą tą można leczyć także większe żylaki.

Skleroterapia przy użyciu oświetlacza naczyniowego

Skleroterapia przy użyciu oświetlacza naczyniowego VEINLITE polega na oświetleniu skóry specjalnym zródłem światła. Emitowane światło umożliwia zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG drobnych naczyń zasilających tzw. "pajączków" i sieci naczynek widocznych na nogach na głębokości do 1 cm. Zamknięcie naczynia zasilającego powoduje także zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych bez konieczności bezpośredniego podania leku. Pozwala to na zmniejszenie ewentualnych przebarwień, które mogą pozostać po zabiegu i w znaczący sposób poprawia jakość zabiegu.

Skleroterapia pod kontrolą USG

Skleroterapia pod kontrolą USG, tzw. echoskleroterapia, stosowana jest w leczeniu większych pni żylnych.

Skleroterapia Tesariego pod kontrolą USG z CO2

Zastosowanie CO2 pozwala na bezpieczne podanie większej ilości piany w trakcie jednego zabiegu co ogranicza ilość wizyt.

Skleroterapia pod kontrolą USG z tumescencją

Skleroterapia pod kontrolą USG z tumescencją stosowana jest przy dużych pniach żylnych. Zabieg polega na jednoczesnym podawaniu środka obliterującego do środka żyły i uciśnięciu jej od zewnątrz środkiem znieczulającym.

Skleroterapia pod kontrolą USG z użyciem cewnika

Skleroterapia z użyciem cewnika, wspomagana tumescencją, to odmiana echoskleroterapii dedykowana do leczenia dużych pni żylnych, które ze względu na swoją średnicę nie poddają się leczeniu metodą zwykłej echoskleroterapii.

Skleroterapia metodą SkleroSafe

ScleroSafe™ to nowoczesna metoda skleroterapii z użyciem bardzo elastycznego cewnika, co pozwala przeprowadzić go także przez kręte naczynia. Zabieg przeprowadzany jest z jednoczesnym wykorzystaniem dwóch strzykawek, z których jedna odsysa krew z naczynia, a druga podaje sklerozant. Dzięki zastosowanej metodzie zwiększa się skuteczność zabiegu, co często umożliwia zakończenie zamknięcie naczynia w trakcie jednej wizyty.

Skleroterapia z użyciem systemu FLEBOGRIF

skleroterapia z użyciem systemu FLEBOGRIF, to odmiana echoskleroterapii wykonywanej wewnątrznaczyniowo przy użyciu systemu cewników. Zaliczamy ją do tzw. obliteracji mechano-chemicznych. Pozwala na skuteczne zamykanie dużych pni żylnych.