Nietrzymanie moczu. Leczenie laserem.

Pajączki naczyniowe

Teleangiektazje

pajączki naczyniowe
teleangiektazje
opis choroby

Teleangiektazje potocznie zwane "pajączkami naczyniowymi" powstają wskutek poszerzenia sieci żył podbrodawkowych w skórze właściwej. Pajączki mogą mieć czerwone lub fioletowe zabarwienie. Najczęściej występują u kobiet, ponieważ estrogeny zwiększają skłonność naczyń krwionośnych do rozszerzania się. Teleangiektazje mogą występować pojedynczo lub w skupiskach - swoim wyglądem często przypominają pajęczą sieć i są niewątpliwie defektem kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że mogą być także pierwszym objawem schorzeń układu żylnego kończyn dolnych. Dlatego jeśli na nogach pojawią się pierwsze pajączki, należy zgłosić się do flebologa (chirurg specjalizujący się w leczeniu chorób układu żylnego). Podczas pierwszej wizyty lekarz wykona badanie USG Doppler, pozwalające ocenić wydolność układu żylnego.

przyczyny powstawania pajączków naczyniowych
- teleangiektazji

Pajączki naczyniowe - przyczyny powstawania. Teleangiektazje mogą mieć postać pierwotną lub nabytą. Pierwotna związana jest z wrodzonymi zespołami dotyczącymi skóry lub narządów wewnętrznych. Nabyta jest efektem schorzeń skóry, chorób ogólnoustrojowych, czynników zewnętrznych lub stosowanych leków.

Czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do powstania teleangiektazji, to między innymi:

  • ciąża – może spowodować nie tylko teleangiektazje na nogach, ale także żylaki. Wynika to z podwyższonego stężenia żeńskich hormonów płciowych, a zwłaszcza progesteronu, który osłabia ściany naczyń żylnych. Ponadto w ciąży wzrasta objętość krwi krążącej, co skutkuje rozciąganiem żył i dysfunkcjami zastawek żylnych. Pajączki powstałe podczas ciąży mogą spontanicznie, całkowicie lub częściowo zaniknąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie,
  • wiek – na teleangiektazje najbardziej narażone są osoby między 18. a 35. rokiem życia i 50. a 60. rokiem życia, choć zmiany mogą pojawić się w każdym wieku,
  • płeć – pękające naczynka na nogach aż czterokrotnie częściej występują u kobiet,
  • zawód lub styl życia – spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej lub siedzącej znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia teleangiektazji. Krew wywiera wówczas wysokie ciśnienie hydrostatyczne na zamknięte zastawki żylne, przez co dochodzi do ich uszkodzenia i rozdęcia ścian naczyń żylnych.

Ryzyko powstania pajączków zwiększają także inne czynniki zewnętrzne, do których zalicza się wahania temperatury, długotrwałe korzystanie z kąpieli słonecznych, silny wiatr czy dużą wilgotność powietrza.

Metody leczenia teleangiektazji (pajączków naczyniowych)

Wybór metody leczenia pajączków na nogach zależy od: umiejscowienia, nasilenia i typu zmian. O sposobie leczenia, dobranego odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby, decyduje lekarz w trakcie konsultacji, m.in. w oparciu o wynik badania USG doppler.

W Centrum Leczenia Żylaków VENOMED drobne "pajączki" naczyniowe usuwamy metodą:

stosując metodę przezskórną - transdermalną. Zabieg laserowego usuwania "pajączków" polega na skierowaniu na znajdujące się pod skórą naczynie skupionej wiązki światła lasera. Światło lasera przechodzi przez skórę zamykając uszkodzone naczynie krwionośne. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rozległości zmian. Przed zabiegiem lekarz wykonuje badanie Dopplerowskie w celu oceny wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych.

Po zabiegu wykonanym laserem w miejscu naświetlania na skórze mogą pozostawać drobne punkciki w postaci strupków, które po dwóch tygodniach zanikają. Zdarza się,że po zabiegu usuwania "pajączków" laserem lekarz zakłada pacjentowi opatrunek uciskowy.